Jestli jsem se něčemu měl věnovat mnohem víc, jsou to jednoznačně jazyky a především angličtina. K cestování nepotřebuješ mnoho, pro jazyk to ale neplatí. Jazyková bariéra je neúprosná. Proto jsem se na to začal víc soustředit a hledat možnosti pokud možno online. Angličtina pro samouky? V tomto článku bych chtěl vyzdvihnout několik tipů a vychytávek, které mě opravdu pomáhají každý den a mohu je zařadit téměř kamkoliv během dne. Studuji totiž online!

Angličtina pro samouky – jde to?

Řekl jsem si, že tenhle článek velice stručný. Žádná omáčka, jenom reálné zkušenosti! Tak pojďme na to!

1) Mobilní aplikace Duolingo

Začneme s tím nejjednodušším. Aplikace Duolingo je super způsob, jak začít budovat slovní zásobu. Je zdarma a můžeš studovat pohodlně z telefonu, kdykoliv se ti zachce. Doporučuji si ale vytvořit návyk a v nějakou pravidelnou dobu se k appce každý den vracet. Nedoporučuji však zůstávat u této appky příliš dlouho. Na rozjezd super, ale je potřeba přidat!

 

2) Mobilní aplikace Online jazyky

Myslíš to s angličtinou vážně? Disciplína je pro tebe hračka a chceš opravdu začít s jazykem komplexněji? Metodikou, možnostmi a prostředím je tahle aplikace jednoznačně jedničkou na trhu. Upřímně těžko najdete něco lepšího a také levnějšího. Pokud ano, dejte mi to to určitě vědět v komentářích pod příspěvkem. Rád otestuji 🙂

Aplikace Online jazyky se zaměřuje na gramatiku, slovíčka, poslech, psaní, čtení ale i mluvení. Něco málo stojí, ale s tím, co byste investovali do vzdělávání pomocí různých škol, kurzů a individuálních doučování je to opravdu pakatel. Pro mě je důležitá především flexibilita. Studuji kdy chci, kde chci a z jakéhokoliv zařízení. Zároveň neustále zveřejňují zdarma různé techniky a vychytávky pro učení se jazyka na svém webu – mrkněte třeba na digitální příručku 7 tajemství rychlého učení jazyka.

 

3) Internetová knihovna zdarma

Na English e-Reader najdeš spoustu knih a známých bestsellerů ke stažení zdarma. Knihy jako James Bond, Malý princ, Titanic nebo Romeo a Julie. Jednoduše si vyfiltruješ knihovnu podle úrovně angličtiny a stáhneš v klasických formátech pro čtečky typu epub nebo mobi. U každé knihy najdeš také seznam nejčastějších a nejvíc problémových slovíček, které se můžeš předem naučit a pak už jenom začít číst. Ze zkušenosti ale doporučuji nejprve začít jinak, než čtením knih v angličtině. Já začal s Online jazyky a postupně zapracoval také knihy. Udělal jsem si pořádek v gramatice, vylepšil slovní zásobu a začátek s knihou byl mnohem jednodušší. Další level byl seriál v originále a s anglickými titulky.

 

4) Obklopit se jazykem je základ

Teď už znáš možnosti jak začít, postupnými kroky buduješ své schopnosti a je potřeba být jazykem neustále obklopen. Učení slovíček z aplikace v telefonu na záchodě je jenom začátek. 🙂 Přepni do angličtiny telefon + všechny ostatní zařízení. Prohlížeč, programy, hry – jednoduše si zakaž češtinu všude, kde to jen jde. Najdi si třeba anglicky mluvící komunitu a piš si s nimi po telefonu. Tinder, FB skupiny, těch možností je spoustu 🙂

Tohle je za mě ten nejminimalističtější a zároveň nejúčinnější seznam vychytávek a nástrojů pro zlepšení jazykových dovedností. Začni jednou ze zmíněných možností a dej mi vědět do komentářů, jak to na tebe působí. Těším se a zatím se mějte.

PS: Příště se mrkneme na moji cestu angličtinou více do hloubky. Žádný učený z nebe nespadl. Sledujte můj blog 🙂

 

 

Facebook Comments

Leave a Reply